Son Dakika Haberleri, Güncel Haber
» 
Batıkent-Sincan metrosu ne zaman açılacak?
a aa
Tarih : 13 Aralık 2013 11:56
Batıkent-Sincan metrosu ne zaman açılacak?
Başbakan Erdoğan, metronun deneme sürüşüne katıldı.
Batıkent-Sincan metrosu ne zaman açılacak?
reklam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batıkent-Sincan metro hattının deneme sürüşüne katılarak, incelemelerde bulundu ve yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından Sincan Törekent metro istasyonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Sincan metro hattının yılbaşından itibaren normal sürüşlerine başlayacağını bildirdi.

Metroların, Ankara Büyükşehir Belediyesinden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına 25 Nisan 2011′de devredildiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, Ankara’da devam eden Batıkent-Sincan, Kızılay-Çayyolu ve Keçiören-Tandoğan metro hatlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Batıkent-Sincan metrosu hattın uzunluğu 15,5 kilometredir, bu aradaki istasyon sayısı 11. Yer teslim tarihi 28 Şubat 2012. İnşaat kısmı tamamlama işi ihale bedeli 110 milyon 612 bin 560 lira, sözleşmesine göre işin inşaat kısmının tamamlanma tarihi 27 Şubat 2014. Elektromekanik ve sinyalizasyon dahil hattın normal bitiş tarihi 2014 sonuydu, hat 1 yıl erken bitirilmiş oluyor.

Ayrıca Kızılay-Çayyolu metrosu, hattın uzunluğu 16,5 kilometre, istasyon sayısı 11, yer teslim tarihi 28 Şubat 2012, ihale bedeli 131 milyon 964 bin 111 lira, sözleşmesine göre işin inşaat kısmının tamamlanma tarihi 27 Şubat 2014, elektromekanik ve sinyalizasyon dahil hattın normal bitiş tarihi 2014 sonuydu, onu da inşallah 1 yıl önce bitirmiş olacağız, arkadaşlarımın bana verdiği bilgi ve teminat bu, orada da erken bitirme gayreti var.

Bir diğer hat Tandoğan-Keçiören arasındaki metro hattı. Bu hattın uzunluğu 11,5 kilometre, Gar buna dahildir. İstasyon sayısı 10, Gar dahil olmak üzere. Yer teslim tarihi 9 Şubat 2012, inşaat kısmı ihale bedeli 274 milyon 630 milyon liradır, işin inşaat kısmının tamamlanma tarihi 8 Haziran 2014′tür. Bugün itibarıyla fiziki gerçekleşme oranı yüzde 59, onun da yarıdan fazlası gerçekleşmiş durumda. Hattın 2014′te bitirilmesi hedeflenmektedir, onu da 2014′ün sonuna gelmeden bitirmeyi hedefliyoruz.”

Başbakan Erdoğan, Ankara metrolarının elektromekanik işlerinin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına devir ihale bedelinin 175 milyon avro, Kızılay-Çayyolu elektromekanik işlerinin 59,5 milyon avro olduğunu ve bunların Bakanlık tarafından temin edildiğini anlattı. 

METROLARIN ALIMINDA AYRI BİR İNCELİK VAR

Metroların araç alım işlerinde de ayrı bir incelik bulunduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, 324 aracın ihale bedelinin 391 milyon 231 bin dolar, bir aracın da 1 milyon 207 bin 500 dolar olduğunu belirterek, ilk araç tesliminin planlanandan 9 ay önce gerçekleştirildiğini, bugüne kadar 24 aracın teslim alındığını, bu ay sonuna kadar teslim alınan araç sayısının 42′ye ulaşacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, yeni araçlarda kapı üstü dinamik yol haritası, engelliler ve özel gruplar için uygulamalar, acil durumda sürücüyle haberleşme imkanı, araçlar arası yolcu geçişini sağlayan körük sistemi, kapalı devre görüntüleme sistemi, frenleme enerjisini geri kazanan, daha az enerji harcayan sistem, havalı kompresör gibi yenilikler bulunacağını anlattı.

Araçların çevreci olacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, araçların iç mekanlarıyla istasyonlarda Selçuklu motiflerinin kullanılacağını da sözlerine ekledi.

Metro çalışmalarının hızla bitirilmesi için gerek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gerekse Ankara Büyükşehir Belediyesi ve yüklenici firmaların yoğun çalıştığını belirten Erdoğan, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan, “Attığımız bu adımlar, başkentimizin raylı sistemde nereden nereye, ne kadar kısa zamanda geldiğini göstermesi bakımından çok büyük önem arzetmektedir. Özellikle bu yılbaşı itibarıyla bir süreç başlıyor, 2014 ortalarında, en geç sonuna kadar diğer istasyonlar açılmak süretiyle Ankaramızda çok büyük bölümü, metroyla donatmış olacağız” dedi.

Başbakan Erdoğan’a incelemeleri sırasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna da eşlik etti.

 

Etiketler :

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

  • Düşürülen uçakla ilgili görüşme

   Düşürülen uçakla ilgili görüşme

   Hava sahasını ihlal eden Suriye uçağına karşı gerekli müdahalede bulunan Türkiye, uluslararası toplumu da bilgilendiriyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu çerçevede, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri...

  • İstanbul Emniyetinde 50 personele görev değişimi

   İstanbul Emniyetinde 50 personele göre...

   Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı iç hizmetlerde görev yapan 50 personel, çeşitli ilçelere ve şubelere tayin edildi. Tayin sonrası boşalan kadrolara yeni atamalar yapıldı. Şubede görevlerine yeni başlayan 50...

  • 3 terörist daha teslim oldu

   3 terörist daha teslim oldu

   Hakkari Valiliğinden yapılan yazılı bildirimde, bölücü terör örgütünden kaçan teröristler, silah ve teçhizatları ile birlikte Çukurca Bayraktape askeri üst bölgesindeki güvenlik güçlerine teslim olduğu yer...

  • Türk bayraklarının indirilmesi yalanlandı

   Türk bayraklarının indirilmesi yalanlandı

   Askeri kaynaklar, Türkiye'nin yurt dışındaki tek toprak parçası olan Süleyman Şah Saygı Karakolundaki Türk bayraklarının indirildiği iddiasının gerçek dışı olduğu bildirdi. Askeri kaynaklardan alınan...

  • Çiçek’ten Bahçeli’ye başsağlığı

   Çiçek’ten Bahçeli’ye başsa...

   Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul Esenyurt'taki MHP bürosuna yapılan saldırıda Cengiz Akyıldız’ın hayatını kaybetmesinden dolayı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye başsağlığı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.